28.6.2018 / Gösterim Sayısı : 566

Zirai Kredi Borçları Erteleniyor.

#2018 Zirai Kredi Borçları Erteleniyor.

2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince zirai kredi borçlarının ertelenmesi ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Müdür Yardımcımız Sayın Zülküf YILDIRIMOĞLU Başkanlığında düzenlenen toplantıya Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü V. Sayın Hamza GEÇER, İlçe Müdürleri ile İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri katıldılar.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Sayın YILDIRIMOĞLU "Ülkemizde 2018 yılında meydana gelen tabi afetlerden zarar gören çiftçilerimizin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları Bakanlar Kurulu Kararıyla ertelenecektir. Erteleme ile ilgili olarak yapacağımız çalışmalarda bir örneklik sağlanması ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için bu toplantıyı düzenledik. Arkadaşlarımızın burada yapacağı bilgilendirmeler doğrultusunda yapacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum."dedi.

Ziraat Mühendisi Fevzi ÇİÇEK tarafından katılımcılara konuyla ilgili teknik bilgilendirmeler yapıldı. Borç Ertelemeyle ilgili yapılacak çalışmaların düzenli olması ve hiçbir çiftçimizin mağdur olmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verildi.

24.06.2018 tarih ve 30458 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerimizin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları ertelenecektir.

Bu kapsamda; "01.01.2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının (Bakanlık) diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek ve tüzel kişi üreticilerin ve bu kararname kapsamında borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerimizin" T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında borç ertelemesi yapılacaktır.  

Bu nedenle; ürünleri, ekilişleri, tesisleri, hayvan varlıkları yukarıda sayılan tabii afetlerden %30 ve üzerinde hasar görmesi ve bu durumun İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca tespit edilmesi sonucunda T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı kapsamındaki tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden/taksit vadesinden/ hesap devresinden itibaren 1 (Bir) yıl süre ile ertelenebilecek ve erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanacaktır.

Kararname kapsamında düşük faizli tarımsal kredi borçlarının ertelenmesini isteyen üreticilerimizin ÇKS kayıtlarının bulunduğu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine ÇKS, kimlik ve arazi bilgileriyle birlikte dilekçe ile müracaat yapmaları gerekmektedir. Kararname kapsamında borç ertelemesi isteyen çiftçilerin ayrıca aynı dönemde kredi kuruluşlarına da dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir.

 

 


''