T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı İlimizi Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 16.10.2023
​Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı, Bakan Yardımcılarımız Sayın Ebubekir GİZLİGİDER, Prof.Dr. Ahmet GÜMEN ve Genel Müdürlerimiz ile beraber İlimizi ziyaret ederek bir dizi programlara katıldılar. Malatya programları kapsamında Malatya Valiliğini ziyaretinin ardından Malatya Doğa Koruma ve Milli Parklar 15'inci Bölge Müdürlüğü'nde istişare toplantısına katıldılar. Toplantıdan sonra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret ettiler. 

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı, TİGEM Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Akabinde 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyükbaş hayvanları telef olan üreticilere hayvan dağıtımı dolayısıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde düzenlenen törene katıldı.

Düzenlenen törende açıklama yapan Bakanımız İbrahim Yumaklı, depremde ölen hayvanların karşılandığını belirterek; “Şu ana kadar 26 binin üzerinde kovan teslimatı yapıldı. Yaklaşık 43 bin 300'e yakın küçükbaş teslimatı yapıldı. 550 bine yakın kanatlı hayvan teslimatı yapıldı. Sadece büyükbaşla alakalı yeni bir temin süreci vardı, bunları da tamamladık ve 5 bin 804 adet büyükbaşın teslimini de Malatya'da bugün itibarıyla başlatmış oluyoruz. Toplamda 5 bin 804 büyükbaşın 550'si Malatya'da telef olmuştu. Burada üreticilerimiz var ve onlara bugün bir bölümünü, kendilerine teslim etmiş olacağız. Teslim edilen hayvanlar elbette özellikleri itibariyle son derece üst düzeyde, üreticilerimizin almış olduğu ve alacağı ürünlerde minimum iki katı kadar fark olacak. İnşallah bu teslimden üreticilerimizin 1'i 5, 5'i 10, 10'u da 100 olsun, bereketli olsun. Biz her zaman için üreticilerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sayın Bakanımız daha sonra Malatya Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunduğu bir fabrikanın yemekhanesinde genç çiftçilerle bir araya geldi.

Arguvan Yoncalı Barajı incelemelerinin ardından Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı ve beraberindeki heyet ilimizden ayrıldılar.