T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımızca Ülke Genelinde Planlanan Gıda Denetim Seferberliği İlimizde de Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 5.10.2023

​Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ülke genelinde planlanan gıda denetim seferberliği çerçevesinde İlimizde işletme denetimleri yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Bakanlığımız tarafından 81 ilde 2 Ekim-13 Ekim tarihleri arasında sürecek Et ve Et Ürünleri (kesimhaneler hariç), Süt ve Süt Ürünleri, Yumurta ve Yumurta Ürünleri üreten işletmelerde eş zamanlı olarak yapılması planlanan denetimler Malatya'da da 02.10.2023 tarihi itibariyle başladı.

Denetimlere bizzat katılarak incelemelerde bulunan Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar;

“Bakanlığımız tarafından Hayvansal Ürünlerin üretiminin olduğu yerlerde yaşanabilecek gıda kaynaklı salgınların önüne geçmek ve bu salgınlara karşı hızlı tedbirler alabilmek amacıyla;  02.10.2023-13.10.2023 tarihleri arasında Et ve Et Ürünleri (kesimhaneler hariç), Süt ve Süt Ürünleri, Yumurta ve Yumurta Ürünleri üretimi yapan işletmelerin denetlenmesi planlanmıştır. Bu kapsamda İlimiz sınırları içerisinde faaliyette bulunan 65 İşletme denetlenmektedir. Yapılan denetimlerde amacımız halkın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamaktır. Önceliğimiz işletmelere cezai işlem uygulamak değil hem gıda güvenilirliği hakkında eğitim vermek hem de aksayan veya yanlış bilinen durumları düzeltmektir." dedi.

Kurum Resmi Kontrol Görevlilerinin 7 gün 24 saat esasına göre yıl boyu denetimlerine devam ettiğini belirten Akar; En iyi denetçinin tüketicilerin olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle vatandaşlarımızın tespit ettikleri olumsuz durumları Bakanlığımız ALO 174 ihbar hattına bildirmeleri bizim açımızdan önem teşkil etmektedir. Halkımızın daha sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması amacıyla tüm arkadaşlarımız özverili bir şekilde çalışmakta olup amacımız doğrultusunda denetimlerimiz devam edecektir." dedi.