T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı

Yayın Tarihi : 26.09.2023

Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında İlimizin 2023 yılı balıklandırma çalışmaları Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Ahmet Turan Karaca, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından yapıldı.

İlimizde bulunan su kaynaklarına bırakılmak üzere; Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Üretme İstasyonu tarafından üretilen sazan yavruları; 26.09.2023 tarihinde İlimize getirildi. Program çerçevesinde; İlimiz; Karakaya Baraj Gölü, Kuluncak Sofular Göleti, Bicir Göleti, Akçadağ Sultansuyu Baraj Gölü, Hekimhan Boztepe Baraj Gölü ve Güzelyurt Göleti, Battalgazi Kapıkaya Baraj Gölü, Yaygın Göleti, Yeşilyurt Beylerderesi Göleti, Doğanşehir Polat Göleti ve Darende Ayvalı Göletine olmak üzere toplam 3.500.000 adet yavru sazan balığı bırakıldı.

Konu ile ilgili İl Müdür Vekili Sayın Ahmet Turan Karaca; “İlimizde yapılan balıklandırma çalışmalarının özellikle son yıllarda artarak devam etmektedir. Tüm su kaynaklarımıza planlı bir şekilde balık bırakılmıştır. Ayrıca balık neslinin korunması ve gelecek nesillere canlı balık bırakılabilmesi için kaynakların kirletilmemesi ve bilinçsiz balık avcılığının önlenmesi konularında toplum daha dikkatli olmalıdır. Yapılan çalışmaların İlimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.