T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tritikale Hasat Töreni

Yayın Tarihi : 25.07.2023
İl Müdürlüğümüzün " Yerli ve Milli Tohumlarımızın Demonstrasyon Çalışmaları Kapsamında " Hekimhan İlçesi Karapınar Mahallesinde "Tritikale Hasadı Tarla Günü" düzenlendi.


Düzenlenen tarla gününe İl Müdürümüz Tahir Macit, Hekimhan Kaymakamı Mücahit Zıvlak, İl Müdür Yardımcımız Ahmet Turan Karaca, TKDK Malatya İl Kordinatörü Murat TUNÇ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Gıda ve Yem Şube Müdürü Şevket Yiğit, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Mesut Arı, Hekimhan İlçe Müftüsü Hasan Yeşildal, Hekimhan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Aslan, Hasançelebi Eski Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, Karapınar Muhtarı Baki Poyraz, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Proje ile İlimize uyumlu sertifikalı yerli ve milli tohumları kullanmak ve yaygınlaşmasını teşvik etmek, birim alandan daha fazla verim elde etmek üreticilerin yeni tohum kaynaklarına ulaşımını sağlamak amaçlanmıştır.

Düzenlenen tarla gününde Karapınar ve çevre köylerden gelen üreticilere üretim parsellerinde çalışmanın sonuçları, tritikale bitkisi ile ilgili yapılan çalışmalar ve tescil edilen çeşitler hakkında bilgiler verildi.

Üreticimiz Hacı Mehmet AKGÜL'e ait 10 dekarlık alanda 2022 yılı sonbahar döneminde Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ıslah edilen Ayşehanım ve Mehmetbey çeşitleri ekim işlemi gerçekleştirilmiş olup, 2023 Temmuz ayı itibari ile hasat işlemine başlanmıştır. Hasat sonrası tahmini 4,5 ton ürün beklenmektedir.