T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kayısı Hasadı Tarla Günü

Yayın Tarihi : 12.07.2023

İlimiz genelinde temmuz ayı itibariyle yoğun bir kayısı hasadı süreci yaşanıyor. Bu nedenle İl Müdürlüğümüz tarafından “Kayısı Hasadı Tarla Günü” düzenlendi.

Yeşilyurt İlçesi Kendirli Mahallesinde Erhan Almendi'ye ait kayısı bahçesinde gerçekleşen hasat programına Malatya Valisi Hulusi Şahin’in yanı sıra Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Orhan Gündüz, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve kayısı üreticileri katıldı.
Deprem ile arsın felaketini yaşayan Malatyalı üreticiler, tüm zorluklara rağmen üretiminden vazgeçmedikleri AB tescilli ürün olan ve ‘Güneşin altın yumurtası’ olarak bilinen Malatya kayısısı hasat etkinliğine katılan Malatya Valisi Hulusi Şahin de her yıl olduğu gibi bu yılda temsili hasat programına katılarak kayısı hasadı yaptı. Kayısı hasadında çalışan mevsimlik işçilerle sohbet eden Vali Şahin, daha sonra temsili olarak bir kayısı ağacında kayısı hasadı gerçekleştirdi.

Elle topladıkları kayısıları kasalara dolduran Vali Şahin, daha sonra yaptığı açıklamada geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan asrın felaketinde yaraları sarmaya devam ettiklerini belirterek, “Hayat devam ediyor ve afetin yaralarını sarma açısından da güneşin altın yumurtası olan kayısının Malatya için özel bir iyileştirici tarafı var” dedi.

Geçen yıl da aynı bahçede hasada katıldıklarını ve 100 bin ton ihracata karşılık 500 milyon dolar hedefini açıkladıklarını hatırlatan Şahin, “Ne mutlu ki bu rakamlara ulaştık. Seneye de 700 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Her ne kadar bu yıl sadece deprem değil, yine dolu, aşırı yağmurlar, don gibi ürünümüze zarar veren afetler oldu. Hedeflediğimiz 700 milyon dolar ihracatın Malatya’nın yaralarına merhem olacağı inancımız var bu yönde” diye konuştu.