T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde ahır ve ağılları hasar gören vatandaşlarımızın yaraları sarılıyor

Yayın Tarihi : 4.03.2023
Yeşilyurt ilçesine bağlı Kadiruşağı Mahallesi'nde çadır verilen depremzedelerin hayvanları için ağıl ve ahır yapımına başlandı.

Yaklaşık 120 hanenin bulunduğu kırsal mahallede evleri yıkık ve ağır hasarlı durumundaki vatandaşlar kurulan çadırlarda yaşamaya başladı.
Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan mahalleli, Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle gönderilen kerestelerle hayvanları için ağıl ve ahır yapmaya başladı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, kırsal mahallede yapımı devam eden ahır ve ağıllar için yetiştiricilere çadır verdi.

Kadiruşağı Mahallesi muhtarı Baki Aslan, asrın felaketi olarak adlandırılan depremin ardında devletin yardım elini uzattığını belirterek, köyde 80 hane yıkık ve ağır hasarlı durumda, evlerin yanında yaklaşık 40 ahır yıkıldı, yaklaşık 200 büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu. Çok şükür can kaybımız yok, en büyük tesellimiz bu. Devletimizden beklentimiz yiyecek, giyecek ile evlerimizin ve ahırlarımızın yapılması. Bizim milletimiz vatanını asla terk edip gitmez, köy topraklarında bir taşın dibinde barınır, memleketini terk etmez. Ahır yapımı için devlet bize 3 tır kereste gönderdi, yaklaşık 20 ton yem geldi. Devletimiz bizi de hayvanlarımızı da besliyor. Çok şükür sıkıntı çektirmediler. Yardımlardan dolayı devletimize teşekkür ediyorum" dedi.