15.8.2018 / Gösterim Sayısı : 309

Yeşilyurt'ta İstişare Toplantısı...

#Yeşilyurtta İstişare Toplantısı.

Örf, adet, gelenek ve görenekleriyle kadim bir medeniyet olgusuna sahip Yeşilyurt'un turizm potansiyelini daha iyi noktaya ulaştırmak amacıyla 'Yeşilyurt'un Turizm Potansiyelini Artırma' istişare toplantısı düzenlendi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın ev sahipliğinde Çırmıhtı Ahmet Atılgan Parkında gerçekleşen istişare toplantısına AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci, Ahmet Çakır ve Hakan Kâhtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Ali Sakar, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Tahir Macit, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Murat Tunç, kurum, kuruluş ve meslek örgütlerinin temsilcileri, turizm işletmecileri, otel ve acente yetkilileri, lokanta ve kafe sahipleri ile basın mensupları katıldı.

Kentlerin ve ilçelerin değişim, dönüşüm ve yeniliklere kavuşmasında istişare toplantılarının önemli yer kapladığını, fikir alış verişleri neticesinde ortaya çıkan çözüm önerilerini dikkate aldıklarını dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle herkesi kendine hayran bırakan Yeşilyurt'un turizmine, tanıtımına ve marka değerine önem verdiklerini söyledi.

Çırmıhtı bölgesinde ki 13 adet tescilli tarihi evlerin kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını, bu evlerden ikisinin Butik Otele çevrilmesi noktasında ki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini hatırlatan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, iç turizmin harekete geçmesini sağlayacak yatırımlar ve projeler hakkında davetlilere detaylı bilgiler paylaştı.

Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, istişare toplantısını düzenleyen Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunarken, Yeşilyurt'un turizm potansiyelinin daha fazla ön plana çıkması adına ortaya koyulan düşünce ve önerilerle verimli bir toplantının düzenlendiğini söyledi. 

Malatya'da turizm anlamında yapılması gereken önemli hizmetlerin bulunduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili Ahmet Çakır ise, " Yeşilyurt'ta turizm anlamında çok önemli bir potansiyel vardır. Malatya'da turizmi geliştirmek için sadece bir bölgeye bağlı kalmamak lazım, Levent Vadisini, Battalgazi'yi, Darende'yi, Arapgir'i ve Yeşilyurt'u bir bütün halinde görüp belli bir destinasyon halinde görmek gerekiyor. Turizm potansiyelini belli bir yapı içerisinde güçlendirmek için ortaklaşa çalışmalar önemlidir."dedi.

AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci ise, kadim bir medeniyet anlayışına sahip Yeşilyurt'un Malatya'daki gelişim ve değişim sürecinde önemli bir rol oynadığını ifade etti. 

Yeşilyurt'un var olan potansiyelini Malatya'nın bütün değerleriyle entegre halinde ön plana çıkartılması gerektiğini dile getiren Milletvekili Tüfenkci, " İstişare toplantısındaki istekler ve çözüm önerileri kentimizin ve ilçemizin turizm potansiyelinin hareketlenmesi adına büyük önem taşımaktadır. Yeşilyurt'un Malatya'nın turizminden ayrı düşünmemek lazım, o turizmin içerisinde bir parça olarak düşünmek gerekiyor. Yeşilyurt'a bir vatandaşımız veya turist neden gelsin? İşte buna göre yeni projeler üretilmesinde yarar var, Lezzet Vadisi ismi çok güzel, bu ismin anlamlandırılması içinde Yeşilyurt'un tarihi evlerinin restore edilmesi ve kente kazandırılmasının yanı sıra Yeşilyurt Çayı'nın ıslahı çok önemlidir. Yeşilyurt'ta ki kadın girişimcilerin çalışmalarını daha fazla sahiplenmek iç turizmin hareketlenmesine neden olacaktır" dedi.

Toplantıda söz alan İl Müdür Vekilimiz Tahir Macit "Yeşilyurt İlçemiz tarımsal anlamda özel bir öneme sahiptir. Çünkü yöreye has ürünler yetişmekte ve rağbet görmektedir. Yeşilyurt Dalbastı Kirazı bunların başında gelmektedir. Bundan dolayı düzenlenen Kiraz Festivalleri ilgi çekmektedir. Yeşilyurt'taki yerel meyvelerin ve bahçelerin korunması da bu açıdan önemlidir. İlimiz genelinde olduğu gibi Yeşilyurt İlçemizde de yerel ürünlerin, gen kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi için birçok çalışma yürütmekteyiz. İlimizde tarımsal gelişim için yaptığımız çalışmaların yanı sıra Bakanlığımızın desteklemeleri de var. Özellikle Genç Çiftçi Projelerine desteklemeler sağlayarak genç nüfusun tarımsal üretime katılmalarını sağlıyoruz. Tarımsal gelişmeler ve kaliteli üretimin artması beraberinde refah seviyesinin artmasını ve istihdamı sağlayacağı gibi bölgeye olan ilgiyi ve rağbeti de artıracaktır."dedi.

Katılımcıların görüş ve önerilerinin dinlenmesinin ardından toplantı sona erdi.


''