2.8.2018 / Gösterim Sayısı : 396

Kadın Çiftçilere Teknik Gezi...

#Kadın Çiftçilere Teknik Gezi.

Bakanlığımızca uygulanan Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi, Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı çerçevesinde ilimizde uygulanmakta olan Telli Terbiye Sistemiyle Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliği Projesi'ne katılan kadın çiftçilere teknik gezi düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz ile Kayısı Araştırma Enstitüsünün ortaklaşa yürüttüğü projeye Battalgazi ve Yeşilyurt İlçelerinden katılan 22 kadın çiftçiye 2017 yılında teorik ve pratik eğitimler verilmiş ve Enstitü arazisinde 500 m2 alanda kadın çiftçilerin de katılımıyla bahçe tanzimi ve fidan dikimi gerçekleştirilmişti.

Projeye katılan kadın çiftçilerin görsel bilgilerinin ve tecrübelerinin geliştirilmesi için Enstitü arazisindeki proje uygulama alanında ve demonstrasyon sahalarında inceleme gezileri düzenlendi. Daha sonra Battalgazi İlçesi Karaköy Mahallesinde böğürtlen yetiştiriciliği yapan çiftçimizin arazisinde incelemeler yapıldı.

Proje gereği ürünlerin işlenmesi ve değerlendirilmesi uygulamalı eğitimi İl Müdürlüğümüzde yapıldı. Proje alanından toplanan meyvelerle reçel ve marmelat yapımı gerçekleştirildi.

Teknik gezilerde ve uygulamalı eğitimde Proje Koordinatörleri Zehra ELBİR, Ahmet ASLAN ve Ziraat Mühendisi Canan OMAÇ tarafından kadın çiftçilere bilgilendirmeler yapıldı.


''