11.7.2018 / Gösterim Sayısı : 245

Arapgir’de, proje bilgilendirme toplantısı...

#Arapgirde, proje bilgilendirme toplantısı.

Arapgir İlçesinde, bağ alanlarında görülen kurumalarla ilgili olarak yürütülmekte olan proje kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ve Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından birlikte yürütülmekte olan ve Malatya Valiliğince desteklenen "Malatya İli Arapgir İlçesi Bağlarında Fungal Kuruma Nedenlerinin Tespiti Üzerine Araştırmalar Projesi" kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Arapgir Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tahir Macit, İnönü Üniversitesinden Prof.Dr.H.Murat SİPAHİOĞLU, Dr.Öğr.Üyesi Erçin OKSAL, Dr.Öğr.Üyesi Olcay BOZDOĞAN, Arapgir Belediye Başkan Vekili Gürbüz BULUT, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mevlüt BİRLİK, İl ve İlçe Müdürlüğünden konu uzmanları ve teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

İlçe Müdürü Mevlüt BİRLİK'in açılış konuşmasının ardından Prof.Dr.H.Murat SİPAHİOĞLU ve Dr.Öğr.Üyesi Erçin OKSAL bağ alanlarında görülen hastalık-zararlı ve virüslerle ilgili olarak sunular eşliğinde  çiftçilere bilgiler verdi.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan İl Müdürümüz Sayın Tahir MACİT, bağ alanlarında meydana gelen kuruma nedenlerinin laboratuvar incelemelerinde belirleneceğini ifade ederek şunları söyledi: "Arapgir İlçemizde bağcılık önemli bir yer teşkil etmektedir. Arapgir'in Köhnü Üzümü tescil almış bir üründür. Arapgir'de bağcılığın gelişmesi için çalışmalar yürütmekteyiz. Son zamanlarda bağ alanlarında kurumalar meydana geldi. İl Müdürlüğümüz, İnönü Üniversitesi ve Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte "Malatya İli Arapgir İlçesi Bağlarında Fungal Kuruma Nedenlerinin Tespiti Üzerine Araştırmalar Projesi"ni oluşturduk, Sayın Valimizin de destekleriyle projeyi derhal uygulamaya koyduk. Bu çerçevede bağlardaki kurumalarla ilgili olarak survey çalışmalarımız ve numune alma işlemlerimiz devam etmektedir. Alınan numuneler uygun şartlarda ve en kısa zamanda konu ile ilgili laboratuvarlara gönderilmektedir. Sonuçlar elimize ulaşınca kurumalarla ilgili bir mücadele programı hazırlayıp çiftçilerimizle birlikte bu mücadele programını yürüteceğiz. Ayrıca çiftçilerimize yönelik eğitim-yayım çalışmalarımız ve arazi uygulamalarımız devam edecektir" dedi.

Toplantıdan sonra katılımcılar bağlarda incelemeler yaptılar. 


''