6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 173

Coğrafi İşaretler Türkiye Uygulamaları ve Malatya Konulu Konferans…

#2018 Coğrafi İşaret Konferansı.

Malatya Valiliği tarafından organize edilen, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA) Başkanı Prof.Dr.Yavuz TEKELİOĞLU'nun  konuşmacı olarak katıldığı "Coğrafi İşaretler Türkiye Uygulamaları ve Malatya" Konulu Konferans düzenlendi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen Konferansa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tahir Macit, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Malatya TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü H.İbrahim Kılıç, İnönü Üniversitesinden Prof.Dr. Bayram Murat Asma, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube ve İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları ve teknik personeller katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu Malatya Kayısısının aldığı coğrafi işaretten bahsederek, konferans için ilimize gelen Prof.Dr.Yavuz TEKELİOĞLU'na ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Yöresel ürünlerin 'Coğrafi İşaret Tescili' konusundaki öncü çalışmaları ile tanınan, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kurucu ve Onursal Dekanı, YÜciTA (Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, coğrafi işaret tescilinin ürüne katma değer sağlaması için tescilden sonra iyi bir yönetim ve denetim zincirinin oluşturulması gerektiğini söyleyerek, "Ürün düzeyinde coğrafi işaret yönetimi tescil almış kurumlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunun için de kurumsal yapılanma, organizasyon ve finansman önemlidir. Dünyada onbin tane coğrafi işaret var. AB'de 1429 tarım ve gıda ürünü tescillidir. Gelişmekte olan ülkelerde bin, Türkiye'de ise 353 coğrafi işaret vardır. Malatya Kayısısı, Arapgir Köhnü üzümü, Arapgir Mor Reyhanı ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı Coğrafi İşaret almış olup, Hekimhan Cvizi Coğrafi İşaret için beklemektedir." dedi.


''