2.5.2018 / Gösterim Sayısı : 199

Veteriner Hekimlerin Eğitimi Başladı

#Veteriner Hekimlerin Eğitimi .

Malatya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından desteklenen "Malatya İlindeki Resmi Veteriner Hekimlerin Mesleki Becerilerinin Artırılması" Projesi kapsamında İl ve İlçe Müdürlüğündeki veteriner hekimlerin eğitim programı başladı.

02 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitim programına Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerinde görevli veteriner hekimlerin tümü katılacaktır. 02-07 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitim Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan İÇEN tarafından verilecek olup, 08-11 Mayıs 2018 tarihlerinde arasında gerçekleştirilecek olan eğitime ise Kayseri Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri katılacaktır.

Eğitim toplantısının açılış konuşmasını yapan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Zeki SADAK konuşmasında "İhbarı mecburi salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarında gerek numune alma ve gönderme, gerek hastalık çıkış-sönüş işlemleri ve epidemiyolojik çalışmalarda gerekse koruyucu hekimlik ve tazminat ödemelerinde sahada yaşanan sıkıntıların ve eksikliklerin önlenebilmesi amacıyla üniversitelerimizin uzman öğretim üyeleri tarafından bu eğitimlerin düzenlenmesi gereğinin duyulduğunu, bu projenin de bu amaçla hayata geçirildiğini belirtti. Bu proje kapsamında iki hafta boyunca gerçekleştirilecek olan eğitimin konu başlıklarını ise şöyle açıkladı:

* İhbarı Mecburi, Salgın ve Bulaşıcı Hayvan Hastalıklarında Erken Teşhis ve Doğru Numune Alımı

* İhbarı Mecburi, Salgın ve Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile Mücadelede Genel Kurallar

* İhbarı Mecburi, Salgın ve Bulaşıcı Hayvan Hastalıklarında Epidemiyolojik Çalışmalar ile Hastalık Çıkış ve Sönüş İşlemleri

* İhbarı Mecburi, Salgın ve Bulaşıcı Hayvan Hastalıklarında Koruyucu Hekimlik ve Tazminat İşlemleri

Daha sonra ise Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan İÇEN tarafından konular hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirildi. Karşılıklı soru ve cevap tarzında geçen sunumlardan sonra toplantı sona erdi. 


''