25.4.2018 / Gösterim Sayısı : 242

3. Yerel Tohum Buluşması

#3. Yerel Tohum Buluşması.

Şanlıurfa'da Emine Erdoğan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın teşrifleri ile Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsü gerçekleştirildi.

Yerel tohumlarımızın korunması amacıyla ilki İzmir'de, ikincisi Samsun'da gerçekleştirilen Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsü bugün Şanlıurfa'da GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlendi.  

İlimizden İl Müdürümüz Tahir Macit, İl Müdürlüğü Konu Uzmanları, Belediye Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Temsilcilerinin de katıldığı programda açıklama yapan Bakan Fakıbaba "Yerel tohumlarımızın korunması amacıyla gerçekleştirdiğimiz Yerel Tohum Buluşmasının üçüncüsünü Emine Erdoğan Hanımefendi'nin teşrifleriyle Şanlıurfa'mızda düzenliyoruz. Bu projeye teşvik ve destekleri için Saygıdeğer Hanımefendi'ye şükranlarımı sunuyorum. Tarım bir tohum gibi hem geçmişimizin genlerini bünyesinde taşıyor, hem de bugünümüz ve geleceğimize yön veriyor. Bu amaçla tarıma, toprağımıza ayrı bir önem veriyoruz. Bu projeyle öncelikli olarak yerel tohumların korunmasını ve çoğaltılarak üreticilerimize ulaştırılmasını amaçlıyoruz. TAGEM ve TİGEM tarafından çoğaltılacak tohumları talep eden çiftçilerimize ulaşmasını sağlayacağız. Ülkemiz için güçlü, istikrarlı, üretken ve rekabetçi bir tohumculuk sektörü hedefliyoruz. Yerel çeşitler adıyla, tadıyla bize emanettir. Bu emanete sahip çıkmak, tohumlarımızı koruyarak geleceğe taşımak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimini 7 kat artırarak 2017'de 1 milyon 50 bin tona çıkardık. Bugün artık Türkiye tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapıyoruz" dedi.

Emine Erdoğan yaptığı konuşmada, medeniyet yurdu Şanlıurfa'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, benzer etkinlikleri tüm bölgelerde düzenlemeyi amaçladıklarını belirtti.

Çiftçilerin gayretiyle toprağın tohumla buluşmayı beklediğini dile getiren Emine Erdoğan, "Toprak ve tohum birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Tohum toprağa emanettir, her ikisi de milli servetimizdir. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırır, ata tohumlarımıza ne kadar sahip çıkarsak, yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz. Tohum meselesi stratejik bir konudur. Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Öte yandan temiz tohum, sağlıklı hayat zincirinin ilk halkasıdır. Tohum iyi, sağlıklı ve temiz olursa, beslenme de sağlıklı olur. Tohumculuk sektöründe iyi örgütlenirsek, uluslararası tohumculukta da söz sahibi oluruz. Her alanda kendi milli yol haritasını çizen Türkiye, inşallah bu alanda da hedeflerine ulaşacaktır." diye konuştu.

Şanlıurfa'nın kardeşçe yaşamın sembolü şehirlerden biri olduğunu ifade eden Erdoğan, programı düzenleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çiftçilere teşekkür etti.


''